asianeagle.niceboard.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Asianeagle

AnasayfaPortalGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Korean Women in Education / Eğitimde Kore Kadını

YazarMesaj
samanyolu
Admin
Admin
samanyolu

Kadın
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar

Korean Women in Education / Eğitimde Kore Kadını  Empty
MesajKonu: Korean Women in Education / Eğitimde Kore Kadını     Korean Women in Education / Eğitimde Kore Kadını  EmptySalı Mart 19, 2013 4:15 pm

19 yy. sonlarında Batı medeniyeti ile karşılaşan Kore halkında modernleşmenin ve bilimselleşmenin bir gereği olarak eğitim fikri oluşmaya başladı. Kore'ye girmeye başlayan yeni dinler, özelllikle Protestan misyonerler, kilise yanında okul, hastane gibi halkın yararına kurumlar açmıştır. Yüzyılın sonunda misyonerlerin kadın eğitimi için açtığı okullar hızla çoğalmaya başlamıştır.
Kore'de kadınlar için açılan ilk okul, misyonerler tarafından kurulmuş olan Iwha Hak Dang'dır. Okulun amacı gerçek bir Hristiyan eğitimi vermek ve daha iyi bir Kore kadını yetiştirmekti.
Kore'de kadınlar için açılan ilk özel okul, Hansong Kızlar Yüksek Okulu'dur. 1908 yılında hükümet kadınlar için hazırlanan Yüksek Okul Kararnamesi'ni onaylamıştır. Kararname, okulda yetenek derslerinin ve resim derslerinin verilmesini şart koşmuştur. Eğitimin kadınlar arasında tam olarak yayılması 1945 te gerçekleşmiştir.
1948 yılındaki Kore Cumhuriyeti Anayasasında yer alan '' Bütün vatandaşlar yetenekleri ile uyum içinde eşit eğitim alma hakkına sahiptir.'' maddesiyle vatandaşların cinsiyet, yaş, sınıf ayrımı olmadan eğitim hakkına sahip olabilecekleri açıklanmıştır. eğitim kanunu kabul edildikten sonra 6 yıllık eğitim zorunlu hale getirilmiştir. 1992 yılında Üniversitelere giriş oranı erkeklerde %62.5, kızlarda %33.9 oranındadır. Kolej ve üniversiteler bir yana bırakılırsa okullara kayıt oranında erkek-kız arasında büyük bir fark yoktur.
Eğitim seviyesi ile çalışma arasındaki ilişkiye göre kadın ve erkek arasında çok fark vardır. Diyebiliriz ki Kadınlar üniversiteyi bitirmiş olsalar bile, sosyal faaliyetlerde bulunma olanakları çok sınırlıdır.Tabiki bu on yıl önceydi. Giderek Üniversite Mezunu olan Kadın sayısı artmaktadır. Kadınların sosyal hayata atılması eskiden sınırlıyken günümüzde bu aşılmış ve sosyal hayata atılmak kolaylaşmıştır.
Bugün Koreli Kadınlar; eğitim, tıp, bilim, mühendislik, araştırma, güzel sanatlar,hukuk, edebiyat ve spor gibi alanlarda görev yapmaktadırlar. Böylece kadınların topluma önemli katkıları bulunmaktadır.

https://asianeagle.yetkin-forum.com

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Korean Women in Working Life / Çalışma Hayatında Kore Kadını
» Kore Hayaletleri-Korean Gwisins
» Cyworld Korean Friendship Network / Cyworld Kore Sanal Arkadaşlık Ortamı
» ABD, Kuzey Kore'yi Güney Kore için uyardı
» ABD'nin Nükleer Tehdidine Sert Cevap ABD'nin Güney Kore'ye nükleer yeteneğe sahip iki uçak göndermesi Kuzey Kore'yi kızdırdı.