asianeagle.niceboard.com
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Asianeagle

AnasayfaPortalGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Mısır'da Darbenin Mimarı: Necip Saviris

YazarMesaj
samanyolu
Admin
Admin
samanyolu

Kadın
İş/Hobiler : yazar
Lakap : yazar

Mısır'da Darbenin Mimarı: Necip Saviris Empty
MesajKonu: Mısır'da Darbenin Mimarı: Necip Saviris   Mısır'da Darbenin Mimarı: Necip Saviris EmptyPaz Tem. 14, 2013 4:00 am

Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin darbeyle indirilmesinin ardından karanlıkta kalan detaylar teker teker gün ışığına çıkmaya başladı. Darbenin önceden kurgulandığı, Mübarek döneminden kalma güçlü yapıların devreye girip sistemi tıkadığı ve Mısır'da hayatı felç ettiği artık sır değil.

Takvim'in haberine göre, geçmiş sistemin besleyerek büyüttüğü en önemli isim olan Necip Saviris ise yaşanan süreci inkar etmeyenlerden. Mısır'ın en zengini olan Necip Saviris, Mursi'ye karşı darbeyi desteklediğini New York Times'a itiraf ettiğini, kendi kurduğu Liberal Parti'ye ait ülke genelindeki tüm teşkilat ve tesisleri isyan için tahsis ettiğini aktardı.

"YAPTIKLARIMDAN UTANMIYORUM"

Saviris ayrıca sahip olduğu ülkenin en büyük TV kanalları ve gazeteleri ile gösteriler için atmosfer sağladı. Hatta kendi kanallarında sürekli oynatılan popüler videonun hazırlanmasına bizzat katıldı. Mısır'da sokaklarda Mursi karşıtlarına tomar tomar para dağıtıldığı görüntüleri ortaya çıkmıştı. Bu işin de arkasında olduğunu açıklayan Saviris, "İsyancılar onlara destek verenin kim olduğunu bilmedi. Ama ben yaptıklarımdan utanç duymuyorum'' diye konuştu. Saviris, 2011 seçimlerinden sonra Müslüman Kardeşler'i Katar ve Suudi Arabistan'dan maddi yardım almakla suçlamıştı.

MISIR'A DÖNDÜ VE İŞİ BİTİRDİ

Oysa Körfez ülkeleri yardım vanalarını darbe sonrası açtı ve işleri düzene koyması için Mısır'ın darbecilerine 12 milyar dolar akıttı. Geçen yıl seçim döneminde Mursi ve İhvan'a karşı yalan kampanyalar yönettiği için hakkında davalar açılan ve Mursi Cumhurbaşkanı seçilince de Fransa'ya giden Saviris geçtiğimiz mayıs ayında Mısır'a dönmüştü. Bu dönüş Mısır'ın içinde bulunduğu ekonomik krizin sona ereceği şeklinde yorumlanırken, Temerrüd hareketi ve darbeyle beraber Saviris'in de niye Mısır'a geldiği ortaya çıkmış oldu.

NECİP SAVİRİS KiMDiR?

* Necip Saviris
* 59 yaşında
* Kıpti Hristiyan
* 2,5 milyar doları var
* 11 GSM operatörü bulunan Orascom Holding'in sahibi

Afrika'nın en zengin ikinci ismi olan Saviris, Liberal Parti ile geçen yıl seçimlere de katılmıştı. seçimde dördüncü olan Saviris, Mursi'nin partisinin iktidara gelmesi üzerine Twitter'da sarıklı ve çarşaflı Mickey ile Mini Mouse resmi paylaşmıştı.

https://asianeagle.yetkin-forum.com

Mısır'da Darbenin Mimarı: Necip Saviris
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Rosetta Taşı 200 yıldır British Museumda bulunmaktadır ve tüm Mısır koleksiyonu içinde en fazla ziyaret edilen nesnedir. Üç dilde yazılmış olan Rosetta Taşı antik Mısırın kaybolan hiyeroglif yazısı için anahtar görevi görmüştür. 1799 yazında Mısırda Napol